Menu Icon

Mide Kelepçesi (Mide Bandı, Gastrik Bantlama) Nedir?

Mide Bandı veya Mide Kelepçesi olarak da adlandırılan, kilo verdirmeyi amaçlayan bir yöntemdir. Midenin çevresine dıştan silikon bir mide bandı geçirilerek uygulanır. Gastroplasti’deki gibi, kum saati şeklinde biri küçük diğeri büyük olan iki bölme oluşturulur. Yemekler önce küçük hacimdeki ilk bölmeye ulaşır ve böylece hastanın daha az gıda tüketerek daha kolay doyması hedeflenir.

Mide Kelepçesi Nasıl Kilo Verdiriyor?

Bantlar sayesinde bir üst mide odacığı oluşturulur. Gıdalar önce midenin hemen girişindeki üst mide odacığına gelir. Mide bandının sıktığı kısımdan normal hızda gıda geçişi engellenmiş olur ve besinler sıkışarak üst mide odacığında dolarlar. Midenin kalan kısmına geçiş ise daha yavaş ve daha az oranda olmaktadır. Böylece hızlı bir tokluk hissi oluşmaktadır

Mide Kelepçesi Riskli Mi?

Gastrik bantlama ameliyatının hayati tehlike oranı 1000’de 3 – 4 civarındadır. Her yüz hastanın 5 -10’unda ameliyata bağlı veya bantın vücut tarafından yabancı cisim olarak algılanmasına yönelik gelişen sorunlar yaşanabilmektedir. Mide kelepçesi ameliyatının riskleri aşağıdaki gibidir.

 • Anestezik riskler
 • Emboli, kanama riskleri
 • Mide bandında kayma
 • Mide ülseri, gastrit
 • Mide bandının mide duvarını tahriş etmesi
 • Enfeksiyon oluşması
 • Diğer organların zarar görmesi
 • Bandın şişirilememesi
 • Bandının normalden daha fazla şişirilmesi nedeniyle kusmaya yol açması
 • Ameliyattan sonra aşırı beslenmemeye rağmen açlık dürtüsünün baskılanamaması
 • Mide bandı portunun ters dönmesi veya delinmesi

Mide Kelepçe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide kelepçe ameliyatı, yani gastrik bantlama, genel anestezi altında yapılan cerrahi bir operasyondur. Laparoskopik teknikle yani kapalı ameliyat yöntemiyle yapılmaktadır. Bantlar yemek borusu ile midenin birleştiği noktanın birkaç santim ilerisine yerleştirilir ve midede biri küçük diğeri büyük olan iki bölme oluşturulur.

Gastrik Bantlama Öncesi

Hastanın yönteme uygun olup olmadığı iyice araştırılır. Gerekli test ve muayeneler tamamlanır. Ameliyatın riskleri hakkında hasta bilgilendirilir.

Gastrik Bantlama Sonrası

Ameliyat sonrası kişiye özel bir beslenme ve egzersiz programı hazırlanmalıdır. Hasta düzenli ve detaylı olarak takip edilmelidir. Eğer zayıflamada duraksama görülürse, yerleştirilen mide bandı ek bir operasyonla tekrar daraltılabilmektedir.

Mide Kelepçesi Kimler İçin Uygundur?

Beden kitle indeksi en az 40 olan, beş yılı aşkın süredir aşırı kiloya sahip olan, ameliyatsız yöntemleri denemiş ve fayda görememiş olan, 18 – 65 yaş arasında olan, genel sağlık durumu ameliyata uygun olan obez hastalara uygulanabilmektedir.

Mide Kelepçesi Kimlere Takılmaz?

Silikon türevi maddelere karşı alerjisi olan, herhangi bir ek hastalığı olan, aşırı alkol tüketimi olan kişiler için gastrik bantlama uygulanamaz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mideye Kelepçe Neden Takılır?

Küçük bir kese oluşturmak için midenin üst kısmının etrafına ayarlanabilir bir bant yerleştirilmesinde amaç kişinin daha az besinle daha çabuk doymasıdır.

Mide Kelepçesi İçin Kaç Kilo Olmalı?

Mide kelepçesi için vücut kitle indeksinin en az 40 olması ve beş yıldan uzun süredir aşırı kiloya sahip olunması gereklidir.

Mide Kelepçesi Kaç Kilo Verdirir?

Mide bandı ameliyatının ardından ilk 18 aylık süreçte fazla kiloların %60’ı verilebilmektedir. %80’i ise ilk beş yıllık dönemde kaybolabilmektedir.

Daha Fazla Bilgi Al