Menu Icon

Gastrik Bypass Nedir?

Laparoskopik olarak gerçekleştirilebilen Gastrik Bypass ameliyatları yaygın olarak uygulanan ve metabolik etkisi fazla olan bariatrik cerrahi yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde hem kalori alımı kısıtlanır, hem de besinlerin emilimi azaltılır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatta mide biri büyük diğeri küçük iki parçaya ayrılır ve büyük bir kısmı devre dışı bırakılarak yeni, küçük bir mide (mide poşu) oluşturulur. Bağırsağın da bir kısmı kesilerek yeni midenin ucuna bağlanır ve devre dışı kalan mide oniki parmak bağırsağı ile birleştirir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Genel anestezi altında uygulanan Gastrik bypass ameliyatı genellikle 1,5 saat kadar sürmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatında Kilo Verme Nasıl Sağlanır?

Obezitenin cerrahi tedavisinde faydalanılan Gastrik Bypass ameliyatında midenin büyük bir kısmı devre dışı bırakılır ve ayrıca tüketilen gıdanın bağırsakların yaklaşık olarak yarısını kullanarak sindirilmesi sağlanır. Bu sayede obezite ve obeziteyle ilgili sağlık problemlerini çözmede metabolik etkinliği en yüksek yöntemlerden biridir. Operasyon sonrası beslenme uzmanı ile diyet uygulanması çok önemlidir.

Gastrik Bypass Ameliyatının Morbid Obez Hastada Başarı Oranı Nedir?

Araştırma sonuçlarına göre Morbid Obez hastalarda Gastrik bypass ameliyatının başarı oranı % 65-85 oranında değişmektedir. Morbid Obeziteye bağlı olarak kişilerde oluşabilen şeker hastalığı (diyabet) ise Gastrik Bypass ameliyatı sonucunda %85 oranında düzelmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatının Morbid Obezite Nedeniyle Oluşan Yandaş Hastalıklar (Metabolik Sendrom) Üzerine Etkileri Nelerdir?

Gastrik Bypass yöntemi morbid obeziteyle birlikte oluşan yandaş hastalıklar üzerinde son derece yüksek başarı oranlarına sahiptir.

Diyabetes Mellitus (Şeker Hastalığı): %85 oranında iyileşir, ayrıca insülin veya ilaç kullanımı sona erebilir.

Esansiyel Hipertansiyon (yüksek tansiyon): %70 üzerinde iyileşir veya ilaç ihtiyacı azalır.

Hiperlipidemi: %70 üzerinde düzelir.

Mekanik bel ve eklem hastalıkları: Tamamı düzelebilir.

Uyku Apnesi: Ameliyat sonrası erken dönemde dahi geçer.

Reflü: Hastaların tamamında iyileşir.

Trombo-embolik hastalıklar: Riskleri ortadan kalkar.

Üreme Bozuklukları: Kilo verme ile hormonal düzensizlikler iyileşmektedir. Arzu edilirse 2.yılın sonundan itibaren gebe kalınabilir.

Tüp Mide ve Gastrik Bypass Arasındaki Fark Nedir? Hangisi Daha Üstündür?

Son yıllarda tüp mide ameliyatının daha popüler olması ile birlikte, gastrik bypass uygulaması sıklığı azalmıştır. Artık tüp mide ameliyatından sonra yeniden kilo alan hastalarda, revizyon ameliyatı yani ikinci ameliyat olarak uygulanmaktadır. Gastrik bypass ameliyatının tüp mide ameliyatına kıyasla bazı dezavantajları söz konusudur.

 • Operasyon sonrası vitamin,mineral eksiklikleri daha uzun sürebilir.
 • Yaşam boyu diyet, vitamin-mineral takviyesi ve takip gerektirmektedir.
 • Tekrar kilo alındığında uygulanabilecek müdahale seçenekleri daha kısıtlıdır.
 • Gerek duyulsa dahi endoskopi ile safra kanalları ve pankreas kanalına müdahale şansı olmaz.
 • ERCP ve biyopsi gibi işlemler yapılamaz.
 • Devre dışı bırakılan mide dokusununun endoskopi ile kontrolü mümkün olmaz.
 • Midede iştah hormonu Ghrelin salgılanan fundus kısmı alınmadığından dolayı, tüp mideye kıyasla iştah azalması daha az olur.

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Obezite hastası olup diğer yöntemlerle kilo veremeyen ya da fazla kiloyla birlikte buna bağlı insülin direnci, eklem rahatsızlığı gibi şikayetleri olan kişilere uygulanabilir.

Gastrik Bypass Ameliyatının Riskleri

KANAMA: Mide ve bağırsağın bölümlendirildiği kısımlar ya da ameliyat için kanüllerin girdiği yerlenden kaynaklanabilir. Bazen de Morbid Obezite hastalığının neden olduğu kanama pıhtılaşma sorunları söz konusu olabilir.

ENFEKSİYON: Pek çok faktöre bağlı olarak, %10 oranında vakada gelişebilir ve açık cerrahi ameliyatlara kıyasla laparoskopik yöntemde daha az rastlanır.

DAMAR İÇİ PIHTI OLUŞMASI: Özellikle bacak toplardamarlarında oluşan pıhtı koparak, organ damarlarında tıkanıklıklar yaratabilir. Ameliyat öncesinde ve sonrasında da kullandırılan kan sulandırıcı ilaçlar ve emboli çorapları ile önlem alınabilmektedir.

DİKİŞ-ZIMBA HATTI SIZINTISI-KAÇAĞI: Mide poşunda ve ince bağırsaktaki dikiş ya da zımba hattında oluşabilen küçük deliklerden mide veya bağırsak içeriği karın boşluğuna sızabilmektedir.

DİKİŞ-ZIMBA HATTI DARLIKLARI: Mide ve ince bağırsak arasındaki dikiş-zımba hattı iyileşirken oluşan büzüşme ve daralmanın, gıdaların geçişine izin vermeyecek derecede olmasıdır. Endoskopik yöntemle genişletilmesi gerekebilir.

DUMPİNG SENDROMU: Ameliyattan sonra erken dönemde hastaların %70-75’inde yoğun miktarda basit şeker ve karbonhidrat alımı sonrasında oluşan, karın ağrısı, kramp, bulantı, ishal, yüz-boyun bölgesinde ani kızarıklık, çarpıntı ve bayılma ile sonuçlanabilen sorundur. Ameliyattan sonraki ilk yıl sıkça, zaman geçtikçe şiddeti ve sıklığı azalmaktadır. Beslenme tarzı düzenlemeleri ya da medikal tedavi ile kontrol altına alınabilen bir sendromdur.

BAĞIRSAK TIKANIKLIĞI: Ameliyatları sonrasında yaranın ve bölgedeki kan akışının azalmasına sebep olan yan etkilerin bir sonucu olarak bağırsak tıkanması veya ince bağırsak daralması gibi durumlar ortaya çıkabilir.

YETERSİZ BESLENME: Besin miktarının azalması ve bağırsaktaki gıdalardaki vitamin ve minerallerin emiliminin zorlaşması nedeniyle yetersiz beslenme riski oluşabilir. Buna bağlı olarak halsizlik, saç dökülmesi, kaslarda zayıflık, çarpıntı, nefes darlığı yaşanabilir. Bilinçli beslenme ve vitamin, mineral desteği ile bu sorun çözülebilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Öncesi ve Ameliyat Günü Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gastrik Bypass ameliyatından önce çok çeşitli testler, tahliller ve görüntülemeler yapılır. Çıkan sonuçlar Anestezi, Dahiliye, Kardiyoloji, Göğüs hastalıkları, Endokrinoloji ve Psikiyatri uzmanları tarafından incelenir ve gerekli muayeneler yapılır. Hastanın kilo almasına sebep olabilecek altta yatan başka bir hastalık olup olmadığı incelenir. Anestezi yönünden ameliyata bir engel olup olmadığına bakılır. Gereğinde ameliyat öncesi uygulanacak tedaviler hakkında tavsiyelerde bulunulur.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Ağrı Oluyor Mu?

Gastrik Bypass ameliyatı laparoskopik olarak yapıldığından operasyon sonrası açık ameliyatlara göre çok daha az ağrı olur ve gereken şekilde ilaç tedavisiyle giderilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrasında Normale Dönüş Süreci Nedir?

Ameliyat laparoskopik olarak yapıldığında bir iki saat sonra ayağa kalkıp yürünebilir, hasta kendi öz bakımını yapabilir durumda olur. Duruma göre 3-5 gün süreyle hastanede kalınabilir. Fazla efor gerektirmeyen işler için 2 hafta sonra çalışmaya başlanabilir. Fiziksel aktivitesi yoğun işlere 6-8 hafta süre ile ara vermek gerekir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Laparoskopik olarak uygulanan ameliyat sonrası çok küçük kesilerle yapıldığı için estetik sonuçlar oldukça iyidir. Oluşan küçük izler de birkaç ay içinde hemen hemen görünmez hale gelecektir. Yaralar tamamen iyileştikten sonra, daha az iz kalması için özel bir bir krem de kullanılabilir.

Ameliyat Sonrasında Tekrar Kilo Alınabilir Mi?

Gastrik bypass ameliyatı sonrasında tekrar kilo alınması düşük bir ihtimaldir. Ancak tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, doğru bir beslenme ve egzersiz planına uyulmayıp, hatalı yeme alışkanlıklarına geri dönülürse tekrar kilo alınabilmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Beslenme

Ameliyattan 2 gün sonra başlayarak, 2 hafta boyunca sıvı gıda ile beslenilir. Ardından yine iki hafta süreyle püre tarzı yumuşak besinler tüketilir. Tüm süreç boyunca ve devam eden dönemde beslenme uzmanı tarafından düzenli takip yapılması gereklidir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Egzersiz

Her tür obezite cerrahisi sonrasında egzersiz ve diyet vazgeçilmez iki bileşen olmalıdır. İlk 6 hafta yürüyüş ve diğer hafif aktivitelerle başlanır. Sonrasında doktorun da onayıyla arzu edilen spor aktivitelerine geçilebilmektedir.

Gastrik Bypass Sonrası Kilo Verme Hızı

Kilo kaybı 2 yıla kadar devam edebilmektedir. İlk yıl fazla kiloların %85 kadarı verilmekte, 2. yılın sonuna kadar hedeflenen ideal kiloya ulaşılması mümkün olmaktadır.

Mini Gastrik Bypass Nedir?

Gastrik bypass ameliyatındaki gibi mide iki bölüme ayrılmaktadır ancak bu yöntemde bağırsak bölünmeden mideye bağlanır. Böylece Gastrik Bypass operasyonuna kıyasla daha uzun bir bağırsak bölümü bypass edilir ve toplamda bir bağlantı daha az yapılmış olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

 • Estetik amaçlı kilo verme talebinde bulunanlara
 • Operasyon sonrası diyet uygulayamayacak olan, beslenmesini kontrol edemeyen hastalara
 • Alkol veya madde bağımlılığı olanlara
 • Anestezi almayı engelleyecek ciddi kalp veya akciğer hastalığı bulunanlara

Gastrik Bypass Ameliyatında Yaş Sınır Var Mı?

Obezite ameliyatı genel olarak Vücut kitle İndeksi değeri 35 ve üzerinde olan, 18-65 yaş arasında uygulanabilir. Diğer tüm tedvilerin denenip başarısız olduğu 18 yaş altındaki hastalar için obezitenin derecesi ile birlikte diğer ciddi hastalıkların varlığı önemlidir ve hekim konsültasyonu ile beraber ebeveyn onayı da gereklidir. 65 yaş üstü hastalar için ise genel sağlık kriterleri ve operasyonun zorunluluk durumu değerlendirilir.

Gastrik bypass ile kaç kilo verilir?

Morbid Obezite sebebi ile Gastrik Bypass ameliyatı uygulanan hastalar ilk yılın sonunda fazla kilolarının %85 kadarını verebilmekte ve 2. yılın sonunda ideal kiloya ulaşabilmektedirler.

SGK Anlaşmalı Gastrik Bypass Ameliyatı Yapılıyor Mu?

Hekim tarafından operasyonun zorunlu bulunduğu durumlarda SGK ameliyat ücretini karşılayabilmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Tehlikeli Mi?

Yol açabileceği önemli riskler açısından ameliyat tedavisi hiçbir zaman ilk başvurulacak yöntem olmamalıdır. Kişinin düzenli olarak gördüğü ameliyat dışı yöntemlerden fayda göremediği durumlarda bir seçenek olarak cerrahi düşünülebilir. Obezite cerrahisi sadece morbid obezite tedavisi veya obeziteye ilave ciddi hastalıkların görüldüğü vakalarda tercih edilebilir.

Devlet Hastanesinde Gastrik Bypass Ameliyatı Yapılır Mı?

Devlet hastanelerinde uygun vakalar için gastrik bypass ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Kaç Kiloya Yapılır?

Beden kitle indeksi 40 kg/m²’nin üstünde olan, morbid obez yani ileri derecede obez olarak tanımlanan kişiler için ve diğer tedavi yöntemlerinin uygulanıp başarılı olmadığı durumlarda ameliyat bir seçenek olabilmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Mide Büyür Mü?

İlk birkaç aylık kilo verme ve mide – ince bağırsak uyumunun sağlanma döneminden sonra mide poşu hafifçe büyüyecek ve besin tüketimini destekler hale gelecektir.

Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Ağırlık Kaldırmak Sakıncalı Mıdır?

Gastrik Bypass ameliyatından sonra en az 6-8 hafta boyunca yüksek ağırlık kaldırmak sakıncalıdır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Kaç Gün Hastanede Kalınır?

Gastrik Bypass ameliyatı sonrası hastanın durumuna göre değişmekle beraber, 3-6 gün süreyle hastanede kalınabilmektedir.

Dumping Sendromu Nedir?

Ameliyattan sonra erken dönemde hastaların %70-75’inde yoğun miktarda basit şeker ve karbonhidrat alımı sonrasında oluşan, karın ağrısı, kramp, bulantı, ishal, yüz-boyun bölgesinde ani kızarıklık, çarpıntı ve bayılma ile sonuçlanabilen sorundur. Ameliyattan sonraki ilk yıl sıkça, zaman geçtikçe şiddeti ve sıklığı azalmaktadır. Beslenme tarzı düzenlemeleri ya da medikal tedavi ile kontrol altına alınabilen bir sendromdur.

Mide poşu ne demek?

Gastrik bypass ameliyatında midenin hiçbir bölümü çıkarılmaz ve mide girişinde 1 çay bardağından daha küçük hacme sahip bir mide poşu oluşturularak geri kalan kısım devre dışı bırakılır.

Daha Fazla Bilgi Al