Menu Icon

Gastroplasti (Ameliyatsız Mide Küçültme) Nedir?

Gastroplasti mide hacmini azaltmak için yapılan cerrahi bir girişimdir. Mideyi iki bölmeye ayıran zımba uygulaması yapılır. Yenilen yemekler küçük olan ilk bölmenin duvarının gerilmesine ve beyinde açlık duygusunun dinmesine yol açarken, geri kalan besin midenin ikinci kısmına ulaşır ve normal sindirim devam eder. Amaç midede gıda geçişini yavaşlatarak kilo kaybını sağlamak ve hastanın daha az gıda alarak tok hissetmesini sağlamaktır.

Gastroplasti Nasıl Yapılır?

Mideyi iki bölmeye ayıran zımba uygulaması, endoskopik yöntemle ağız içerisinden girilerek uygulanır. Mide kesilerek bir parça çıkarılmaz. Özel bir endoskopik cihazla uygulanan dikişler sayesinde mide küçültülür.

Gastroplasti Operasyonu Öncesi

Öncelikle hastanın bu operasyon için uygunluğunun tespiti yapılarak karar verilir. Mutlaka psikiyatri, endokrinoloji, iç hastalıkları doktorlarıyla beraber multidisipliner olarak değerlendirmesi yapılmalıdır. Karar sonrası operasyon için sadece aç karına gelinmesi yeterlidir.

Gastroplasti Operasyonu Sonrası

Operasyon sonrası minimal düzeyde ağrı ve acı olur. Aynı gün veya 1 gün sonra taburcu olunur.

Gastroplasti Kimlere Uygundur?

Gastroplasti uygulanabilmesi için, hastaların tıpkı laparoskopik yöntemde olduğu gibi diğer ameliyatsız yöntemler ve diyetisyen desteğiyle kilo vermeyi denemiş, fakat fayda görememiş olması gereklidir. Beden kitle indeksi 35’in üzerinde olan veya beden kitle endeksi 30’un üzerinde olup diyabet, yüksek tansiyon gibi ilave hastalığı olan hastalarda, diyet ve sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleriyle kilo veremeyen hastalarda uygulanabilir.

Kimler endoskopik sleeve gastroplasti yaptıramaz?

Beden kitle indeksi 40-45 gibi yüksek değerlerde seyreden morbid obezite hastaları için cerrahi yöntemlerin kişiye özel olarak değerlendirilmesi gerekir. Mide rahatsızlığı olan kişilerin öncelikle tedavisi gerçekleştirilir. Tümör varlığında ise bu yöntem uygulanmaz.

Ameliyatsız Mide Küçültmenin Avantajları

  • Aynı gün taburcu olmak veya 1 gün hastanede yeterli olmaktadır.
  • Herhangi bir kesi uygulanmadığı için istenmeyen durum riski düşüktür.
  • Hastalar operasyondan 1 gün sonra sağlıklı bir beslenme düzenine geçebilir.
  • Uygulama sonrası birkaç gün içinde iş ve sosyal yaşama dönülebilir.
  • Yara ve kesi olmadığı için iyileşme süreci kısadır.
  • Yalnızca obezite hastaları için değil, önceden obezite cerrahisi olmuş ve tekrar kilo aldığı için revizyon ihtiyacı olan hastalar için de uygundur.

Ameliyatsız Mide Küçültme’nin Riskleri Var mı?

Endoskopik sleeve gastroplasti hakkında yapılan erken dönem çalışmalarda, olumlu bir güvenlik profili çizilmiştir. Operasyondan birkaç gün sonra ağrı ve mide bulantısı şikâyetleri meydana gelebilir. Bu belirtiler genellikle ilgili ilaçlarla tedavi edilir. Kesi yapılmadan endoskopi ile uygulandığı için komplikasyon riski azdır. Nadiren kanama riski oluşabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Gastroplasti sonrası beslenme düzeni ne zaman oturur?

İlk iki hafta sulu ve sıvı gıdalarla beslenilir. Sonrasında diyetisyen ve doktor kontrolünde yumuşak gıdalara geçilebilir.

Gastroplasti sonrası kilo verme süreci ne zaman başlar?

Kilo verme süreci operasyondan hemen sonra başlar. İlk 3 ay hızlı kilo verme süreci yaşanır. Bir yıllık sürede başlangıçtaki vücut ağırlığının ortalama %17-20’si eksilir.

Daha önce cerrahi yöntemle mide küçültmüş ancak tekrar kilo almış kişilerde de uygulanabilir mi?

Obezite cerrahisi sonrası yeniden kilo alan hastalar için tekrar cerrahi yöntem kullanılması oldukça risklidir. Ancak endoskopik gastroplasti yöntemi bu hastalar için oldukça uygun bir yöntemdir. Gereğinde endoskopik yöntemden sonra, cerrahi yöntem gerçekleştirilebilmektedir.

Daha Fazla Bilgi Al